Rekrutacja - informacje
Informacja o rekrutacji uczestników do projektu pn. „Przepis na Wsparcie – rozwój usług społecznych na obszarze gm. Połczyn-Zdrój” nr FEPZ.06.18-IP.01-0017/24”
Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Połczynie-Zdroju w partnerstwie z Fundacją Wiosna Jesień planuje realizację sąsiedzkich usług opiekuńczych i specjalistycznych usług opiekuńczych wraz z usługą teleopieki i usługą transportową „door-to-door”. W związku z powyższym zachęcamy osoby dorosłe, zainteresowane ww. wsparciem do wzięcia udziału w projekcie pn.”Przepis na Wsparcie – rozwój usług społecznych na obszarze gm. Połczyn-Zdrój”. Realizacja projektu jest możliwa dzięki dofinansowaniu w ramach programu Fundusze Europejskie dla Pomorza Zachodniego 2021 0 2027, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus. Planujemy objąć wsparciem:
- 24 osoby w zakresie sąsiedzkich usług opiekuńczych wraz z teleopieką oraz usługą transportową „door-to-door”,
- 7 osób w zakresie specjalistycznych usług opiekuńczych wraz z teleopieką.
- Kto może skorzystać z usług sąsiedzkich?
Projekt przewiduje udział 24 osób wymagających wsparcia podstawowego w codziennym funkcjonowaniu ze względu na swój wiek/stan zdrowia/niepełnosprawność, które spełnią łącznie poniższe kryteria:
- zamieszkiwanie na obszarze gm. Połczyn-Zdrój – weryfikacja spełnienia tego kryterium następuje na podstawie zaświadczenia z Ewidencji Ludności Urzędu Miejskiego w Połczynie-Zdroju,
- niemożność samodzielnego wykonywania co najmniej jednej z podstawowych czynności dnia codziennego, potwierdzona zaświadczeniem lekarskim (Załącznik nr 2),
- wskazanie kandydata do wykonywania sąsiedzkich usług opiekuńczych ze swojego najbliższego otoczenia (nie może nim być członek rodziny).
Proponowane wsparcie przysługiwało będzie w wymiarze średnio 24 godzin w miesiącu (np. 3 razy w tygodniu po 2 godziny dziennie) i świadczone będzie przez osobę z sąsiedztwa, wskazaną przez osobę wymagającą wsparcia. Opiekunowie zostaną przeszkoleni w zakresie udzielania pierwszej pomocy.
Sąsiedzkie Usługi Opiekuńcze zostaną uzupełnione o usługę transportową „door-to-door”, wynikającą z potrzeby dostosowania wsparcia do osób z ograniczona mobilnością, w celu zniwelowania zagrożenia wykluczenia komunikacyjnego. Transport przewidziany jest na terenie gminy Połczyn-Zdrój z miejsca zamieszkania uczestnika objętego wsparciem w formie sąsiedzkich usług opiekuńczych do miejsc takich jak: przychodnie, apteki, urzędy, punkty usługowo-handlowe itp., oraz transport powrotny. Ww. wsparcie to maksymalnie 2 przejazdy w miesiącu przypadające na jednego uczestnika.
Ponieważ rekrutacja osób świadczących sąsiedzkie osoby opiekuńcze powiązana jest z procesem naboru Uczestników, wskazane jest, by osoby zainteresowane tą formą wsparcia zgłaszały się wraz z osobami, które pełnić mają funkcję opiekunów.
- Kto może skorzystać ze specjalistycznych usług opiekuńczych?
Projekt przewiduje udział 7 niepełnosprawnych osób wymagających wsparcia w formie rehabilitacji fizycznej i usprawniania zaburzonych funkcji organizmu, które spełnią łącznie poniższe kryteria:
- zamieszkują na obszarze gm. Połczyn-Zdrój – weryfikacja spełnienia tego kryterium następuje na podstawie zaświadczenia z Ewidencji Ludności Urzędu Miejskiego w Połczynie-Zdroju,
- wymagają wsparcia w codziennym funkcjonowaniu w zakresie rehabilitacji fizycznej i usprawniania zaburzonych funkcji organizmu – potwierdzeniem jest zaświadczenie lekarskie wskazujące potrzebę fizjoterapii oraz wsparcia psychologa/pedagoga z przygotowaniem psychologicznym, wystawione zgodnie z treścią Załącznika nr 2 oraz orzeczenie o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności.
Proponowane wsparcie będzie realizowane przez dwóch specjalistów tj.: fizjoterapeutę w wymiarze 8 godzin w miesiącu na jednego uczestnika oraz psychologa/pedagoga z przygotowaniem psychologicznym w wymiarze 4 godzin w miesiącu na jednego uczestnika.
Sąsiedzkie usługi opiekuńcze i specjalistyczne usługi opiekuńcze będą rozszerzone o teleopiekę realizowaną przez partnera projektu. Teleopieka to usługa świadczona jako całodobowe wsparcie towarzyszące, w formie zdalnego monitorowania, realizowana przez zdalną asystę za pośrednictwem Telecentrum i niezależnego urządzenia zwanego teleopaską, mająca na celu zwiększenie bezpieczeństwa i mobilności Uczestniczki/Uczestnika. W przypadku wykrycia krytycznego poziomu funkcji życiowych lub zdarzenia zagrażających życiu automatycznie powiadomione mogą zostać wskazane osoby lub służby ratunkowe.
- Oferowane wsparcie w ramach projektu „Przepis na Wsparcie – rozwój usług społecznych na obszarze gm. Połczyn-Zdrój” jest bezpłatne.
4. Rekrutacja będzie prowadzona w Biurze Projektu, zlokalizowanym w Miejsko-Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Połczynie-Zdroju przy ul. Koszalińska 8a, 78-320 Połczyn-Zdrój, I piętro, pokój nr 14, w okresie od 31.10.2024 r. do 07.11.2024 r.
Spotkania rekrutacyjne odbędą się 04.11.2024 r. oraz 06.11.2024 r.
Rekrutacja będzie składała się z następujących etapów:
ETAP I – złożenie dokumentów w Biurze Projektu osobiście lub przez pełnomocnika lub na adres e-mail: sekretariat@mgopspolczyn.pl (w tym przypadku dokumenty powinny zostać uwierzytelnione w sposób umożliwiający identyfikację tożsamości osoby je składającej).
ETAP II – weryfikacja dokumentów pod kątem spełniania kryteriów warunkujących udział w Projekcie oraz kryteriów premiujących.
ETAP III – ocena i utworzenie listy rankingowej z uwzględnieniem punktów premiujących (niepełnosprawność – 10 pkt, bycie kobietą – 3 pkt, wiek 60+ – 3 pkt). W przypadku równej ilości punktów decydować będzie kolejność zgłoszenia. Osoby, które się nie zakwalifikują mimo spełniania wymogów formalnych umieszczone zostaną na liście rezerwowej.
ETAP IV – podpisanie umowy uczestnictwa w Projekcie z zakwalifikowanymi osobami.
Dokumentacja rekrutacyjna:
Regulamin rekrutacji i uczestnictwa w projekcie (…)
Załącznik nr 1 – Formularz zgłoszeniowy;
Załącznik nr 2 – Zaświadczenie lekarskie;
Załącznik nr 3 – Deklaracja uczestnictwa w projekcie;
Załącznik nr 5 – Pełnomocnictwo;
Załącznik nr 6 – Wniosek o objęcie teleopieką;
Wszelkie informacje na temat projektu można uzyskać w godzinach pracy Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Połczynie-Zdroju u następujących pracowników:
- Joanna Aniołkowska – opiekun koordynujący sąsiedzkie usługi opiekuńcze, nr telefonu 943666243,
- Jolanta Żak-Jurczyszyn – specjalista koordynujący specjalistyczne usługi opiekuńcze, telefon 943666240.
#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie